Повечето деца на възраст под 1 година спят два пъти през деня- обикновено веднъж сутринта и още веднъж следобяд. До 18- месечна възраст повечето приключват със сутрешната дрямка, но все още спят следобяд, за да могат да издържат будни и свежи до вечерта до момента за лягане. Дори да се е сбогувало със сутрешната дрямка, детето вероятно ще продължи да има нужда от следобеден сън още известно време. На четиригодишна възраст повече от 50% от децата все още спят следобеден сън. И дори мнозинството от децата (около 70%) да спрат да спят следобяд на възраст около 5 годиники, то три деца на всеки десет все още изпитват и задоволяват тази своя нужда от следобеден сън на тази възраст.
Това доказва за пореден път, че всяко дете е различно. В по- голямата си част определяща се оказва продължителността на нощния сън. Децата имат нужда от 12 до 14 часа сън в рамките на едно денонощие. Така че, ако, например, детето ви си ляга в 8 вечерта и спи до 8 сутринта, това означава, че то си набавя необходимата за денонощието доза сън наведнъж, което води до липса на нужда от следобеден сън. Но ако не успява да спи 12 часа през нощта, то вероятно детето ще има нужда от дрямка през деня.
Продължителността на нощния сън без да бъде прекъсван, обаче, не е единствен фактор, който оказва влияние върху дрямката през деня. По- малките деца са склонни да имат по- голяма нужда от сън. Това означава, че те имат по- силна необходимост да прекъсват будните си периоди с периоди на сън- с други думи те не могат да стоят будни толкова продължително, колкото по- големите деца и възрастните.
До тук с теорията. Щом веднъж детето стане по- голямо, вероятно ще изпитвате значителни затруднения да го сложите да спи през деня. Малките деца са толкова концентрирани в опознаването на света около себе си, че не биха желали да пропускат нищо, дори да се чувстват изтощени.
Ето няколко съвета, които ще помогнат за достигане до този важен момент на следобеден сън, поне до колкото е възможно:
• Ако детето е вкъщи, го сложете да легне за следобеден сън на същото място, където спи през нощта. Тъй като то асоциира това място със сън, има по- голяма вероятност да се унесе;
• Ако детето ходи на детска градина и спи там следобяд, то се опитвайте у дома да поддържате изградената там рутина, особено по отношение на часа за лягане по обяд;
• Наблюдавайте знаците, които показват кога на детето му се доспива следобяд (дори то да твърди, че не му се спи). Дали е точно след обедното хранене или час след него? Точно както възрастните, децата имат естествен ритъм на сън- наблюдавайте за знаци, които показват, че детето става сънливо. Изградете рутина за сън по- едно и също време през деня, като започнете с улавянето на първите прозявки или търкане на очи;
• Ако детето отказва сън през деня преди 4- годишна възраст, поне се старайте да му осигурите известно време на спокойствие и тишина. Разкажете му, че децата имат нужда от почивка след като обядват, за да могат да имат енергия да играят след това. Позволете да вземе в леглото любими играчки и книжки, след това заглушете светлината или дръпнете завесите и излезте от стаята. Въпреки че няма да се чувства толкова отпочинало, както след сън, прекарването на час или два в състояние, в което не е ангажирано в активни игри, също помага на детето за неговата почивка. А може в крайна сметка това да завърши и със сън.
Image by Daniela Dimitrova from Pixabay
Напиши коментар