Бебето използва устата и сетивата си, за да изследва, изучава и разбира храната и света около себе си. Можем да предложим 12 начина как да стимулирате вкусовите му рецептори.
- Усещането на вкуса започва рано. Още в деветата седмица на бременността бебето вече има вкусови рецептори. По-късно то може да има предпочитания за храна, която вече е опитвало чрез майка си преди да се роди.
- Родено с предпочитание към сладкото. Новороденото може да разпознае сладко и кисело, но предпочита първото. Това е и причината да обича толкова много кърмата.
- Изследване с уста. Детето използва устата си не просто да опитва вкуса, а и да опознава различни плътности и консистенции.
- Развитие на вкусовите рецептори. На възраст около 5 месеца вкусовите рецептори на детето се променят. Още е рано за твърда храна, но рецепторите са достатъчно развити, за да разпознава солта.
- Първо се започва с опростени храни. Когато за пръв път го захранвате, е добре да започнете със сладки зеленчуци като моркови, тиква или сладки картофи, като това може да отговори на вкусовите предпочитания на бебето към сладко.
- Не спирайте да опитвате. Понякога детето може да хареса нови храни веднага, но в други случаи е необходимо да предлагате една и съща храна няколко пъти, докато тази храна му допадне.
- Ключът е в разнообразието. Давайки му да опитва изобилие от различни храни с вариращи вкусове и различен състав, ще му помогне да се наслаждава на разнообразие от храни, когато порасне.
- Кърменето и разнообразието. Продължителността на кърменето може да повлияе върху разнообразието от храни, които то ще яде до 2-годишна възраст. Но тъй като в кърмата има по-голямо разнообразие от вещества, отколкото в адаптираните млека, това може да отвори детето към приемането на по- голямо разнообразие от храни , когато порасне.
- Оставете го да избере темпото. Оставете детето да изучава храна по свой собствен начин. Първите няколко вкусови предпочитания могат да бъдат установени например по този начин – усещат вкуса, който първо изследват с езика си, а след това изплюват храната обратно. С окуражаване и упоритост може да помогнете на бебето да свикне с различните храни и да се чувства уверено да ги опитва.
- Погрижете се за солта и сладкото. Опитвайте се да не му давате сладки и солени храни. Бъбреците им са неспособни да се справят с прекалено много сол, а сладкото може да предизвика дентални проблеми. Добра идея е да не му давате да опитва такива храни изобщо.
- Бъдете предпазливи с имитациите. Детето ще копира вас и вашите реакции към храната. Затова е добра идея да прикривате силни отвращения към храната – особено към здравословни храни, които го окуражавате да харесва.
- Ядене с ръце. На възраст между седем и осем месеца бебето ще може да държи само храната с ръце. Това е една много добра възможност за него да опита нови храни като меки плодове и зеленчуци. Позволете му да опознае храни с различни плътности, които вече са му познати, като например палачинки или пилешко.

12 септември 2017 (17:41)
Коментари: 0
Преглеждания: 4373
Напиши коментар